13.12.2015. - u zagrebačkoj prvostolnici preuzeli smo Betlehemsko svjetlo mira i radosti koje su Bečki Izviđači donijeli iz Betlehemske štalice gdje se rodio Isus, a odatle Svjetlo raznose Izviđači po Europi, Australiji, Sj. Africi, Istočnoj Aziji, Sjev. i Juž. Americi u svoje domove, župe, škole i ustanove. Ovogodišnje Betlehemsko svjetlo unijeli su naši Izviđači i g. Josip Leko, Predsjednik hrvatskog državnog sabora, u našu Prvostolnicu. Sv. misu služio je msgr. Josip Kuhtić, rektor katedrale i dr. Franjo Topić, predsjednik hrvatskog društva "Napredak" iz F. BiH. Nakon sv. mise, Svjetlo je podijeljeno Izviđačkim odredima iz R. Hrvatske i građanima koji će ga raznijeti u svoje gradove, župe i domove. Ovogodišnje geslo je: "Neka ovo Svjetlo sja u našim očima, srcima i našim domovima". Mi ćemo Svjetlo raznijeti po karlovačkom, dugareškom i slunjskom dekanatu, dječjim vrtićima, školama i gradskim ustanovama.

Svima želimo mirne, blagoslovljene, vesele i zdravlja pune predstojeće Božićne blagdane!

 

05.12.2015. - posjetili smo prijateljsku udrugu u Bratini, općina Pisarovina, "Titanik 100", koja je osnovana 24. svibnja 2012. godine s ciljem istraživanja, očuvanja i predstavljanja dokumenata, predmeta i sudionika stravične pomorske tragedije na brodu "Titanik" 15. travnja 1912. godine. Mi smo sadili lipe u Aleji lipa u Tematskom parku koji se nalazi uz Spomen kuću gdje je smješten i Muzej "Titanik 100". Prošle i ove godine, posadili smo ukupno 30 lipa u Aleji koja je duga 270 m što odgovara dužini parobroda "Titanik", gdje će biti šetnica od Muzeja do palube dijela broda na malom jezeru u parku. Ovdje je već posađena Šumica breza koje simboliziraju naše sunarodnjake koji su plovili na ovom brodu i to; 30 breza za Hrvate, troje preživjelo brodolom, 5 breza za Slovence, dvoje preživjelo brodolom, i 4 breze za Bošnjake. Udruga je stupila u kontak sa 30 država koji isto tako njeguju sjećanje na ovaj stravični događaj, a u Udrugu je učlanjeno preko 150 članova, među kojima i brojni Veleposlanici zemalja putnika na ovom brodu. Ovim marljivim entuzijastima želi puno uspjeha u njihovim nastojanjima za ostvarenje cilja koji su si postavli, a nadamo se i daljnjoj suradnji.

 

28.11.2015. - sudjelovali smo na Redovnoj godišnjoj skupštini Hrvatskog domobrana - ogranak Rijeka, koja se održavala u Svetištu MB Trsatske, Aula Ivana Pavla 2. Prije Skupštine, posjetili smo Trsatsko groblje i na Spomen obilježje HD - ogranak Rijeka položeni su cvjetni arnžmani i zapaljeni lampioni. U Svetištu nazočili smo i sv. misi za poginule i nestale sudionike svih ratova na ovim prostorima. Skupština je bila sadržajna, a uz pjeme i nastup KUD-a iz Delnica, malo se odužila. Iz razloga ograničenja vremena, požurili smo se za povratak i vratili u popodnevnim satima.

 

21.11.2015. - u Domu OSRH "Zrinski" održali smo Redovnu godišnju skupštinu PP "KPV ZNG-91.", gdje smo rekapitulirali dosadašnje aktivnosti u ovoj godini. Održali smo ukupno 45 aktivnosti, a posebno se moramo pohvaliti sa 9 samostalnih izložbi povodom 20. obljetnice VRO "Oluja", a za tu priliku smo izradili 20 ratnih fotografija velikog formata. Održali smo 10 predavanja za učenike osnovnih i srenjih škola, građane i turiste o minsko-ekspolzivnim sredstvima i opasnosti koje oni donose u našoj županiji i gradu Karlovcu. Predstavili smo 5 dokumentarnih filmova o "Karlovačkoj županiji u Domovinskom ratu" i novo uvršteni dokum. film "Bitka za Vukovar".  Organizirali smo 4 predavanja, od VRO "Gusar", VRO "Oluja" do "Bitke za Vukovar", po školama i ustanovama. Organizirali smo dva predstavljanja knjiga koje govore o Domovinskom ratu; gđe. Željke Pulez - "Zločin bez kazne" i admirala Davora Domazeta - Loše - "Admiralovi zapisi". Izveli smo "Ljetno morsko taborovanje" na otoku Žirju u trajanju od 8 dana. Organizirali smo "13. međunarodni susret starodobnih vojnih vozila" i "6. orijentacijski cross za osnovne škole - Crtom Turanjske bojišnice". Betlehemsko svjetlo raznijeli smo po Karlovačkom, Dugoreškom i Slunjskom dekanatu. Uzeli smo učešća na brojnim događanjima pri obilježavanju značajnijih događaja iz razdoblja Domovinskog rata. Trenutno nas ima 17 jer je jedan dio naših članova otišao na nove izazove i životne puteve.

 

14.11.2015. - posjetili smo Vukovar, a posjet je organizirao vlč. Duje Kurtović, župnik Župe Švarča, sa 106 sudionika, obišli smo sve što se u Vukovaru obilazi i poklonili se žrtvi vukovarskih branitelja koji su pružali otpor višestruko nadmoćnijem napadaču uz velika razaranja i bjesomučno iživljavanje na stanovnicima, a posebno braniteljima. Grad Vukovar postao je simbol hrvatskog otpora srpskoj agresiji u Domovinskom ratu, svjetli primjer požrtvovnosti i hrabrosti, kako njegovih stanovnika tako i branitelja. U vojnom smislu, "Bitka za Vukovar" i njegova dugotrajna obrana u okolnostima koje mu nisu davale puno izgleda, mogu se smatrati fenomenom i u svjetskim razmjerima. U obilasku grada pomogao nam je brig. Pero Ćavar, ravnatelj Muzeja Domovinskog rata u Vojarni 204. vukovarske brigade, jedan od sudionika ovih događanja. Posjetili smo i Ilok, nazočili sv. misi u franjevačkoj crkvi "Sv. Ivana Kapistrana",  za poginule branitelje kako u Vukovaru, Škabrnji i Slunju, tako i za sve koji su dali svoje živote za slobodnu i neovisnu R. Hrvatsku. Ovdje na Istoku naše države, osvježili smo se u iločkim podrumima dobrom kapljicom traminca i srijemskim čobancom pa kasno navečer krenuli svojim kućama.