17.01.2020. - u MO "Mala Švarča" organizirali smo izložbu naslova "Na prvoj crti sjećanja", a povodom 28. obljetnice međunarodnog priznanja i 22. obljetnice mirne integracije. Izložba je inicirana od strane Vijeća MO i predsjednice, gđice. Ivane Mihalić, a temeljem dobre suradnje s našom udrugom i prve organizirane postrojbe NZ prije početka Domovinskog rata. Na izložbi smo izložili ratne fotografije sa ovoga našeg terena i sa poznatim osobama iz ovoga MO, MES-a, naoružanja iz razdoblja Domovinskog rata, dokumentima o organiziranoj postrojbi tadašnje "čete NZ" i dokumentarnim filmovima sa ovoga prostora. Dokumenti o ovoj postrojbi upravo govore o dobroj organiziranosti i pravovremenim pripremama za predstojeća ratna djelovanja. Zapovjednik ove postrojbe bio je tada kap. Dubravko Halovanić, njegov zamjenik Ivan Dobranić, a kasnije Tomica Belavić. Tomica Belavić komletnu četu pripaja u sastav 129. br. HV, a po njegovom odlasku na višu dužnost i organizaciju domobranskih postrojbi, zapovjednik domobranskog voda bio je Juraj Tuškan, najprije u sastavu 1. domobranske bojne, a kasnije samostalni vod u sastavu 13. domobranske pukovnije, gdje je ova postrojba dočekala i završetak rata. Izloženi dokumenti podsjetili su mještane na same početke Domovinskog rata, naše pripreme i organizirane obuke u sklanjanju i rukovanju naoružanjem, što je bilo presudno u daljnjem tijeku rata. Tada je to sve organizirao predsjednik g. Ivan Sučić uz potporu Kriznog štaba i svih mještana. Na otvaranju su uzeli učešće, gđica Ivana Mihalić koja je pozdravila sve goste i sumještane. Brig./mir. Dubravko Halovanić, autor ove izložbe, podsjetio je sumještane na stvaranje i organizaciju postrojbe, a brig./gen. Rudof Brlečić, prisjetio se ratnih aktivnosti kao drugi zapovjednik 110. br. ZNG i stvaranja naše vojske. Izložbu je otvorio naš gradonačelnik g. Damir Mandić i poželio još ovakvih i sličnih druženja. Mještani Male Švarče dali su tako svoj obol u stvaranju samostalne Republike Hrvatske na samoj crti bojišnice.