14.12.2014. -Zagrebačka katedrala; Hrvatski izviđači donijeli su Betlehemsko svjetlo u našu Prvostolnicu iz Beča, a nakon sv. mise, Svjetlo je podijeljeno Izviđačkim odredima koje će to dalje raznijeti po R. Hrvatskoj. Svetu misu je predvodio msgr. Josip Kuhtić, rektor katedrale, a sv. misi je nazočio i g. Josip Leko, predsjednik Hrvatskog državnog sabora. Ovogodišnje geslo je: "Svjetlo radosti, mira, ljubavi i praštanja". Ovo su Svjetlo donijeli Izviđači iz Beča avionom iz Betlehemske spilje, gdje se rodio Isus, simbolizira mir, pravednost, istinu i povjerenje. Iz Beča se Svjetlo raznosi po cijeloj Europi, a to je već postala međunarodna aktivnost i Svjetlo iz Betlehema prenose još Izviđači iz Azije, Sjeverne Afrike, Sjeverne i Južne Amerike.
Naš SIH Betlehemsko svjetlo prenosi iz Beča od 1992. godine. Mi smo Svjetlo prenijeli našim braniteljima u Savskoj 66, a zatim u Švaračku župu, Dekanat "Presveto Trojstvo" i na Predblagdanski koncert "Večer selski gucov" u Domu OSRH "Zrinski", gdje je Svjetlo podijeljeno posjetiteljima i učesnicima programa. Betlehemsko svjetlo raznijet ćemo još po karlovačkim vrtićima, Dubovačkoj i Novigradskoj župi, te Centru za beskućnike. Betlehemsko svjetlo putuje po našoj županiji, a u ponedjeljak idemo u slunjski Dekanat na zornicu gdje će se Svjetlo po prvi puta proširiti i po ovom Dekanatu. Svjetlo putuje do naših srdaca u miru, radosti, ljubavi i praštanju.
13.12.2014. - sudjelovali smo na Redovnoj godišnjoj skupštini udruge Hrvatski domobran - ogranak Rijeka i upoznali se sa nizom aktivnosti koje su izveli uglavnom vlastitim snagama i sredstvima. Nakon GS, obišli smo Talijanska utvrđenja iz vremena prije Drugog svjetskog rata na Sv. Katarini, na graničnoj crti između Talijanske okupacione zone i tadašnje Jugoslavije, iznad kanjona Rječine. Vrlo impresivno i zanimljivo s obzirom na položaj i zemljišne uvjete. Posjetili smo i izložbu maketa u Škurinju koju je organizirao H. Časnički zbor - ogranak Rijeka. Na izložbi je bilo puno maketa, a učestvovali su domaći i gosti iz Zagreba sa vrlo lijepim primjercima eksponata i dijaramama. Priredili su i izložbu eksponata iz Domovinskog rata. Puno smo toga spoznali, naučili i družili se sa našim istomišljenicima. 30.11.2014. - Cetingrad, uključili smo se u obilježavanje "Dana sjećanja i zahvale" u organizaciji Karlovačke županije i Udruge prognanih i raseljenih KŽ, gdje je svečanom sv. mismom i akademijom obilježeno sjećanje na izvlačenje mještana ovoga kraja 1991. godine i prihvat susjeda u susjednoj Republici BiH svih prognanih. Svečanu sv. misu služio je msgr. Mile Bogović, biskup Gospićko senjske biskupije i evocirao uspomene na to vrijeme. Nakon sv. mise, položeni su cvjetni aranžmani i upaljene svijeće na spomen obilježju za sve poginule i nestale uz brojne goste iz županije, lokalne zajednice i udruge iz razdoblja Domovinskog rata. Prigodnim riječima obratio se i g. Milan Bogović, pomoćnik načelnika općine, uz imenovanje stvarnih progonitelja Hrvata ovoga kraja, a to su domaći Srbi, Četnici i Jugovojska. Na svečanoj akademiji u Domu kulture, prigodnim riječima obratio se i načelnik općine g. Milan Gašparin, pozdravljajući sve nazočne, a posebno je izrazio zahvalu gostima iz Unsko-sanskog kantona na svemu što su učinili za ovdašnje Hrvate u ta turobna i teška vremena. U programu su uzeli učešća i gosti iz PHPZHB "Petar Svačić" iz Karlovca, KUD "Sv. Rok" iz Skakavca, HKUD "Korenica" iz Korenice i KUD "Cetingradska tamburica" iz Cetingrada. Zaključak za današnje obilježavanje je "Ne zaboraviti"a oprostiti DA. 22.11.2014. - održali smo Izbornu godišnju skupštinu naše udruge uz brojne goste i prijatelje u prostorijama Doma OSRH "Zrinski". Na Skupštini je izabrano novo predsjedništvo udruge i zacrtane su nove aktivnosti koje ćemo provoditi u idućoj 2015. godini. Naše prijatelje podsjetili smo na ovogodišnje aktivnosti uz dokumentarne filmove, izlaganje zapovjednika, predsjednika i bogatu arhivu fotografija. Uskladili smo i usvojili Statut po novom Zakonu o udrugama. Riječi naših gostiju dale su nam novi poticaj i ohrabrenje za nastavak dosadašnjih aktivnosti.
08.11.2014. po našem redovnom Planu aktivnosti, bili smo u s. Bratini, općina Pisarovina, Zagrebačka županija, kao gosti Udruge "Titanik 100". Ova udruga je osnovana u svibnju 2012. godine, 100 godina nakon potonuća parobroda "Titanik". Udruga je osnovana u cilju istraživanja, očuvanja i prezentacije dokumenata, predmeta, ideja i događaja vezanih uz građane Hrvatske, BiH i Slovenije, sudionike velike pomorske tragedije britanskog parobroda "Titanik", 15.04.1912. g. Na ovom putničkom brodu, putovalo je i 30 iseljenika iz Hrvatske, (od toga broja 3 preživjela), 4 putnika iz BiH i 5 putnika iz Slovenije, (2 preživjela). U čast ovih, tadašnjih državljanja Austro Ugarske, te 84 hrvatskih članova posade broda "Carpathia", koji su pritekli u pomoć i spasili preživjele putnike "Titanika". Izrađen je projekt pod nazivom "Spomen kuća sa tematskim parkom Titanik - 100". Spomen kuća se nalazi na imanju obitelji Žunec, gdje je smještena Muzejska postava sa više od 700 dokumenata, od kojih je već 6 orginala sa Titanika. Već je zasađen park sa 40 breza, šumica Brezje, od kojih su načinjeni krugovi sa 30 breza za Hrvate, 5 breza za Slovence i 4 breze za Bošnjake, što je ukupno 39 breza, a 1 breza je za sve ostale poginule putnike. Na ovim brezama se nalaze pločice sa imenima poginulih putnika. Mi smo zasadili 21 lipu u Aleji lipa, koja vodi od Spomen kuće do jezera gdje će biti izgrađen komandni most sa Titanika i tri putničke kabine, za odmor i meditaciju. Još treba urediti: Fontanu lopoča, Ljetnu pozornicu, Cvjetni vrt "Carpathija", jezero sa potočićem, voćnjak, Sjenica i šetnica 270 m, što simbolizira dužinu broda. Udruga broji 130 članova, uklučila se i tri naša člana, najmlađi član ima 12 godina, a članovi su iz 34 grada i 6 država. Ovim marljivim i vrijednim članovima obitelji Žunec i ostalim članovima, iskreno čestitamo i želimo puno uspjeha u ovim lijepim i plemenitim planovima. |